Буває неймовірно прикро бачити дитячі каракулі на стінах і дверях щойно відремонтованої кімнати. Особливо, якщо це дорогі шпалери. Але дорослі і дитячі уявлення про естетику, м'яко кажучи, дещо різняться. Звичайно, слід формувати у дитини смак і повагу до праці дорослих, розуміння вартості зіпсованих матеріалів і недоречності їх використання не за призначенням.
Але ... щойно відремонтована кімната безособова, і її, звичайно, потрібно негайно освоїти, обжити. Для цього годяться фломастери і фарби. Крім того, в житті дитини є періоди активного освоєння та застосування малювання. Від року до трьох років — це період усвідомлення себе як діяча: провів фломастером — залишив слід! Після трьох — період формування «символічної функції свідомості» — дитина бачить в лініях образи, прагне до відображення реальних предметів, намагається відтворити букви, цифри.
Природні процеси розвитку вимагають практичного виходу! Якщо немає легітимного способу, запропонованого дорослими, — дитина знайде його сама. Тому, якщо ви, батьки, хочете розуміння від малюка, зробіть першими крок до розуміння його логіки, його потреб і мотивів. Ви ж досвідченіші.
Як запобігти проблемі?
• Надайте дитині достатнє за кількістю та обсягом поле діяльності — не один аркуш паперу «строго по видачі», а цілий рулон. Наприклад, залишки рулону шпалер. Прикріпіть його до стіни так, щоб було зручно підійти і малювати. Для того щоб уникнути «виходу за поле», можна намітити кордони.
• Позначте рамочками місця, які ви вважаєте допустимими для «експонування» робіт. Нехай дитина самостійно вибирає малюнки, скільки завгодно міняє їх.
• Не скупіться на покупку фарб, фломастерів, олівців та іншого важливого матеріалу. Ви витратите більше коштів, коли поведете малюка в «підготовчий клас», щоб хтось зайнявся розвитком дрібної моторики, активної мови та ін. Малювання, ліплення, нарізання паперу (старих журналів) допоможуть цьому вчасно і найприроднішим чином.
• Малюйте і прикрашайте кімнату разом з дитиною, тоді у вас обох просто не буде приводу для конфліктів.
• Пам'ятайте про те, що дитині потрібно «трохи неподобства» і будиночок під столом з подушок, скатертин та шалей — дуже важлива подія!
Свірська Л.В.