Приватний освітній центр ПРОСТІР

творчий та навчальний простір для батьків та дітей

Головна
Головна
Вконтакте Одноклассники Скайп
м. Хмельницький
+38 (067) 663-35-53
+38 (0382) 72 61 65
Жіноча громада окремого козацького куреня ім. І.Нечая

 

Маленький, безпомічний — як йому не допомогти. Одягаємо, взуваємо, водимо за руку, підказуємо слова, говоримо і думаємо за нього...         
Обурюємося: який несамостійний! Тривожимося: чи навчиться? В результаті перестраховуємося і позбавляємо дитину можливості реалізовувати свої компетенції і набувати  компетентності.  
На що дитина має право, тобто що в її компетенції: встановлювати відносини і спілкуватися з різними людьми, висловлювати свої судження, думки і почуття, починати і здійснювати спільні дії, пробувати і помилятися, робити по-своєму, а не за зразком і багато інше.      
 
Як бути ...

Перш ніж допомагати, слід поспостерігати — а чи потрібна допомога?
Подумати, чим викликане бажання допомогти: потребою дитини чи бажанням дорослого прискорити події (швидше одягнути), надати грі потрібне русло (по суті, переключити), почути бажану відповідь, побачити очікувану дію (зробити за неї).
Допомагати слід тоді, коли дитина просить про допомогу.

А тепер — як.
Спочатку запитайте: що ти хотів зробити, що саме у тебе не виходить, як би ти хотів це зробити, якби вмів сам . Яка допомога тобі потрібна, чим я можу допомогти тобі, хто може допомогти, до кого б ти звернувся по допомогу?
Таким чином ви допоможете дитині усвідомити ускладнення і оформити його словами.
Після того, як ускладнення буде визначено, можна правильно вияснити, яка допомога потрібна — підказка, підтримка, схвалення, підтвердження правильності дій і т. д.
Якщо дитина буде мати можливість діяти усвідомлено і самостійно, вона буде набувати власний унікальний досвід. Таким чином ми будемо сприяти розвитку її компетентності й автономності.

Залишити коментар