Приватний освітній центр ПРОСТІР

творчий та навчальний простір для батьків та дітей

Головна
Головна
Вконтакте Одноклассники Скайп
м. Хмельницький
+38 (067) 663-35-53
+38 (0382) 72 61 65
Жіноча громада окремого козацького куреня ім. І.Нечая

Звичний педагогічний штамп — дітей треба вчити ділитися. Всім. Завжди.
Власне, в цьому немає нічого поганого: дитина живе не одна в будинку, вона не одна в групі. Але чи немає в нашому бажанні, виростити неодмінно чуйного колективіста, іншої крайності — заперечення права дитини на власність і на власний безпечний життєвий простір? Чому у дорослих «все своє власне», а у дітей «все загальне»?
Отже, дітей можна змусити ділитися, переступаючи через їхні почуття і бажання, — впливати силою. Але тоді не варто дивуватися, що, ставши дорослішими і звикнувши підкорятися силі, вони будуть дотримуватися саме такої стратегії: або беззаперечно віддавати свої речі на першу вимогу хуліганів, або діяти силою по відношенню до інших дітей.
 
Як бути ...           zhadnost

Насамперед необхідно подумати, не піддаватися на власні почуття і не користуватися стереотипами, тому що:
У ранньому віці діти, швидше за все, не готові щиро ділитися своїми іграшками, предметами, оскільки вони представляють для дітей чуттєву бажану цінність.
У віці 3-4 років іграшки та предмети набувають сенсу усвідомлюваного особистого простору: «я», «моє».
У 4-5 років призначення іграшки або предмета, в тому числі, — бути засобом встановлення партнерських відносин з іншими людьми.
У 5-6 років — це ще й спосіб позначити свої особистісні особливості, досягнення, гідність.

 

Враховуючи ці вікові особливості, а також, беручи до уваги особливості індивідуальні (відношення сім'ї до речей дитини, наприклад) і традиції групи (а не особисто ваші), з дітьми можна домовитися.
З дитиною раннього віку: «Звичайно, це твоя машинка. Дімина машинка. Діма з машинкою грає. Коли Дімочка пограє з машинкою, ми з Колею попросимо машинку. Дай, Діма, пограти машинку Колі ». Проблема в тому, що у дитини немає вміння коректно заявити про своє бажання. Потрібен зразок.
З дітьми 3-4 років: «Це Оліні олівці. Оля хороша дівчинка. Якщо ми ввічливо попросимо, вона дозволить нам помалювати разом з нею ». Кожній дитині цього віку важливо бути хорошим. Тим більше що ви не пропонуєте просто віддати, ви пропонуєте помалювати разом. Не йдіть відразу. Разом — це і з вами теж.
Для дітей 4-6 років логіка приблизно та ж: підкресліть  ПРАВО дитини на предмет — це заспокоїть пристрасті. «Сашина машинка. Саша збирає гоночні машинки. Він знає багато назв. Давай попросимо його розповісти, яка найшвидша ». Не залишайте дітей відразу — побудьте разом з ними, це дасть імпульс позитивному сприянню сторін.

Довго? Так. Але коротше тільки шлях війни, де постраждалими будуть всі.

 

Свірська Л.В.

 

Залишити коментар